Etter en runde med avslag fikk vi i dag byggetillatelse og igangsettingstillatelse av Nesodden kommune. I avslaget argumenterte kommunen med at det fra 01.01.2013 hadde kommet nye byggeregler der kommunen krevde at søker disponerte et eksternt firma som kunne stå som kontrollør av ferdigstilt bolig. Dette ble vi først informert om i en forhåndskonferanse med kommunen i desember, men da mente de at dette ikke ville bli igangsatt umiddelbart og at vi derfor kunne se bort i fra det. Men nei, dette regulativet hadde de likevel klart å få på plass 1. januar og derfor ble saksbehandlingstiden forsinket med to uker og 7000 kroner dyrere for oss.
Heldigvis klarte vi raskt å finne et firma som kunne påta seg den jobben og fikk forhandelt fram en makspris på 15000 for dette arbeidet. Først ble vi frustrerte av nok et byråkratisk og overkontrollerende tiltak fra kommunen, men i ettertid har vi sett at det kanskje ikke er så dumt. Forhåpentligvis vil de ikke finne noe å utsette på bygget, men om det skulle være noe galt vil de med større sannynlighet finne dette enn hva vi vil klare på egenhånd ved overtakelse så det er jo egentlig en ekstra trygghet for oss. I tillegg vil det gi et ekstra press på utbygger og andre leverandører å gjøre et skikkelig arbeid.
Nå feirer vi ihvertfall med rødt i glassene og gleder oss over at første byggemøte på tomten endelig kan finne sted til uken!